Podziękuj swoim rodzicom - spot społeczny

30 lat temu w Polsce rozpoczął się okres wielkich zmian.

 

Szybkość i głębokość tych procesów z jednej strony sprawiły, że Polska często stawiana jest na świecie jako wzór przemian. Z drugiej jednak strony coraz głośniejsza staje się w kraju narracja kładąca nacisk na ich negatywne aspekty, np. różnego rodzaju niesprawiedliwości z nimi związane.

Zależy nam, aby wszyscy Polacy poczuli się dumni z tego co się wydarzyło w naszym kraju na przestrzeni ostatnich 30 lat. Uważamy, że jest to możliwe, jednak koniecznym warunkiem jest uznanie, że dla wielu naszych rodaków to nie była „droga od sukcesu do sukcesu”, że dla wielu był to zbyt gwałtowny proces aby mogli się w tym odnaleźć. Naszym zdaniem te osoby również mogą poczuć dumę z tego, jaka teraz jest Polska. Jednak trzeba im przyznać, że poniosły w tym celu pewną ofiarę. I za tą ofiarę trzeba ich docenić i im podziękować.

Jesteśmy przekonani, że jest to również sposób na przybliżenie tematyki młodym ludziom, którzy tych wydarzeń nie pamiętają. Pokazanie im, że ich rodzice przeżyli i dokonali czegoś niezwykłego sprawi, że przestanie być to dla nich zdarzenie odległe i abstrakcyjne. Uświadomienie im, że obecny poziom życia w Polsce jest wynikiem niezwykle dużego wysiłku społecznego ich rodziców może sprawić, że nie tylko ten wysiłek docenią, ale że poczują się bardziej odpowiedzialni za nasz kraj.

Wierzymy, że umiejętne pokazanie, że każdy Polak może być dumny ze swojego udziału w tym, w ostatecznym rozrachunku bardzo szczęśliwym, okresie naszej historii, może mieć niezwykle pozytywne skutki. Może przekonać ludzi (w każdym pokoleniu), że każda praca jest wartością. Że poświęcenie dla ojczyzny nie musi polegać na ginięciu za nią, ale może nim też być wytrwałość w wykonywaniu codziennych obowiązków.