Warsztaty "Wolność – Samorządność – Solidarność"

Inspiracja do zaprojektowania warsztatów o takiej właśnie tematyce były przypadające na lata 2019-2020 rocznice: odzyskania wolności, ustanowienia samorządu, powstania Solidarności.

Warsztaty „Wolność – Samorządność – Solidarność” odbywają się w formie luźnej rozmowy z młodymi ludźmi o tytułowych wartościach. Naszym celem jest rozbudzenie zaangażowania młodych uczestników warsztatów w aktywność obywatelską na rzecz środowiska lokalnego, samorządności w swoim najbliższym otoczeniu, a także korzystania z prawa wyborczego.

Zarówno tematyka jak i formuła warsztatów dają szereg korzyści uczestnikom i prowadzącym. Odbiór warsztatów ze strony uczniów i nauczycieli jest bardzo dobry. Są one czymś zupełnie innym niż tradycyjna nauka w szkole, pozwalają lepiej poznać się członkom grupy i rozwijają w nich społeczne kompetencje.

Na podstawie doświadczeń zebranych podczas realizowania serii warsztatów powstały materiały, które prezentujemy poniżej. Zachęcamy do skorzystania z nich w sposób literalny lub jako podpowiedzi do warsztatów organizowanych według własnego pomysłu.

Materiały do pobrania:

W 2020 roku przeprowadziliśmy kilkanaście warsztatów w formie stacjonarnej lub internetowej dla grup w różnym wieku i z różnych miejscowości. Wyniki kolejnych spotkań były dla nas inspiracją do dalszej pracy, dlatego chętnie dzielimy się tym co udało nam się osiągnąć z nadzieją, że będzie to zachętą dla innych.
Pobierz: Warsztaty-WSS – podsumowanie subiektywne

Scenariusz opracowany z myślą o 3-4 godzinnych warsztatach w formie stacjonarnej lub internetowej prowadzonych przez dwoje trenerów dla grupy 15-30 osobowej.
Pobierz: Warsztaty Wolność – Samorządność – Solidarność – scenariusza ramowy

Analiza pokazująca jakie umiejętności i kompetencje zdobywają/rozwijają uczestnicy warsztatów.
Pobierz: Analiza psychologiczna warsztatów

 

Publikacje:

W toku naszej pracy opublikowaliśmy kilka artykułów z myślą o wniesieniu tematyki warsztatów do debaty publicznej. Zachęcamy do lektury:

Pobierz: Wolność to nie wszystko

Samorządy są w oku cyklonu. Nie tylko w czasie pandemii – czytaj więcej

W imię wartości – czytaj więcej

Solidarność to…? –czytaj więcej

 

Kontakt:

Dotychczas warsztaty prowadzili z nami: Anna Chęć, Anna Kuliberda, Marta Zawiślińska, Zdzisław Hofman

Jacek Michałowski – jacek.michalowski.brok@gmail.com, tel. 721-800-888

Tomek Kiersnowski – tkiersna@wp.pl, tel. 607-301-539

Sekretariat Inicjatywy 30. Rok Wolności – rokwolnosci@gmail.com

Zapraszamy do współpracy!