W piątek, 10 lutego, Muzeum Lotnictwa w Krakowie stało się centrum polskiej przedsiębiorczości. Wizyta Komisarz Unii Europejskiej ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu i Przedsiębiorczości MŚP Elżbiety Bieńkowskiej połączona z debatą, w której udział wziął Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa, zgromadziła w Muzeum wielu zaangażowanych przedsiębiorców. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie ROTA…

Konferencję rozpoczęło wystąpienie gospodarza – Marszałka Jacka Krupy. Zaprezentował on wspaniałe osiągnięcie Województwa, a mianowicie wyróżnienie Małopolski jako jedynego w Polsce Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości. Następnie swoimi doświadczeniami z działań na rzecz polskich przedsiębiorców, ale również całego europejskiego rynku podzieliła się Komisarz Elżbieta Bieńkowska. W swoim wystąpieniu wspominała, jak wiele udało się osiągnąć dzięki członkostwu Polski w Unii Europejskiej, a także przypomniała o najważniejszych wyzwaniach stojących przed Komisją. Podkreśliła, że polskie firmy są na rynku europejskim konkurencyjne nie tylko cenowo, ale przede wszystkim jakościowo. Komentując obecną sytuację Polski w Unii Europejskiej, pani Komisarz powiedziała: „W ciągu poprzednich lat wyrobiliśmy sobie opinię bardzo zaufanego partnera, któremu można powierzyć duże pieniądze w ramach polityki spójności. Widzę, że ta waga polskiego słowa staje się lżejsza i to bardzo źle” – dodała stwierdzając, że niestety Polska w tej chwili nie jest najlepiej postrzegana na arenie międzynarodowej, co może przekładać się na słabą wagę głosu naszego kraju w UE. Dodała również kilka słów na temat zagrożeń wolnego rynku i Europy dwóch prędkości: „Bardzo dużo rzeczy robimy, by mury na granicach gospodarczych zdemolować, by ich nie było; niestety one rosną”. Jako przykład pani Komisarz przywołała problem płacy minimalnej w Niemczech i Francji, w szczególny sposób dotykający branżę logistyczną. Mówiąc o wyzwaniach w samej Komisji, ku zadowoleniu słuchaczy zobowiązała się pracować nad przyspieszeniem podejmowania przez nią decyzji, co według wielu jest największą bolączką tej europejskiej instytucji.

Następnie o szansach dla przedsiębiorców w kontekście odpowiedzialnego biznesu, w imieniu Stowarzyszenia ROTA… mówiła dr Adriana Paliwoda-Matiolańska. CSR już wkrótce powinien stać się normą w prawidłowo zarządzanych przedsiębiorstwach. Obecnie może on być źródłem przewagi konkurencyjnej i, co najważniejsze, wspierać rozwój otoczenia społecznego i traktować je jako inwestycję w przyszłość. Niestety nawet Komisarz Elżbieta Bieńkowska stwierdziła, że tematyka CSR nie jest popularna w całej UE, co potwierdza, jak wiele jest jeszcze do zrobienia w tej materii.

Serię wystąpień zakończyła Bożena Damasiewicz, Prezes Fundacji Pomyśl o Przyszłości. W swojej prezentacji poruszyła problemy, z którymi borykają się przedsiębiorcy na rynku polskim, a także postarała się odpowiedzieć na pytanie „Dlaczego w Polsce pracownicy nie zarabiają tyle co na zachodzie?”. Jej prezentacja wywołała ożywioną dyskusję na temat zasadności podnoszonych wątpliwości, a także proponowanych rozwiązań. Można było zauważyć, że goście konferencji to uważni profesjonaliści, zaangażowani w próbę rozwiązania poruszanych problemów trapiących wszystkich przedsiębiorców.

Uczestnicy bardzo pozytywnie ocenili konferencję, jednogłośnie stwierdzając, że jedno takie spotkanie to zdecydowanie za mało. Mamy nadzieję, że jako ROTA… będziemy mogli organizować kolejne tego typu wydarzenia, bo jak widać zapotrzebowanie społeczne jest bardzo duże.

Tymczasem zapraszamy wszystkich na spotkanie inauguracyjne Stowarzyszenia Rota…, które odbędzie się 24 lutego 2017 w Muzeum Lotnictwa w Krakowie. Więcej szczegółów już wkrótce.