Projekt „Media Forum. Rozwój Lokalny” jest komponentem istniejącego od 2000 roku programu „Pro Publico Bono” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanym przez Stowarzyszenie ROTA we współpracy z Ośrodkami Działaj Lokalnie. Celem projektu jest edukowanie i integrowanie środowiska mediów lokalnych: dziennikarzy, redaktorów i wydawców.
Dotychczas odbyły się dwie edycje szkoleń dla dziennikarzy mediów lokalnych, z których skorzystało ponad 50 pracowników gazet, portali, stacji radiowych i telewizyjnych z całej Polski. Kursy organizowane w ramach projektu „Media Forum. Rozwój Lokalny” to okazja do spotkania z najwybitniejszymi specjalistami: reportażu uczy na nich Ewa Ewart, wybitna dokumentalistka związana przez lata z BBC, sztuki wywiadu – Magdalena Rigamonti, dziennikarka prasowa i radiowa, laureatka wielu dziennikarskich nagród, dziennikarstwa śledczego – Andrzej Andrysiak, wydawca „Gazety Radomszczańskiej”. Wśród wykładowców i ekspertów Media Forum są również Jacek Pawłowski, Vadim Makarenko, Michał Matus, Anna Gielewska, Łukasz Głombicki, Michał Kowalewski, Wojciech Bojanowski, Paweł Czajkowski i Rafał Warchoł.
Dla wszystkich uczestników i absolwentów szkolenia został uruchomiony w ramach projektu dyżur prawnika, który udziela konsultacji we wszelkich sprawach dotyczących prawa prasowego i problemów prawnych pojawiających się w życiu redakcji. Dyżur działa od kilku miesięcy.

„To szkolenia przydatne zarówno dla osób, które są w zawodzie od lat, jak i dla tych, które dopiero zaczynają – uważa Izabela Stańczak z radia RDC w Płocku, absolwentka pierwszej edycji szkolenia. „Mnie kurs pokazał wiele nowych rzeczy, szczególnie jeśli chodzi o pracę z mediami społecznościowymi” – dodaje. „Dziennikarstwo to jest zawód, który wymaga ciągłego odświeżania wiedzy – podkreśla Alicja Molenda, twórczyni, założycielka, wydawczyni i dziennikarka niezależnego Tygodnika Ziemi Chrzanowskiej „Przełom” . – Dowiedziałam się mnóstwa nowych rzeczy, które w dobie dziennikarstwa cyfrowego są istotne również dla małych wydawnictw lokalnych”.

Ewa Ewart, twórczyni filmów dokumentalnych, dzieli się z uczestnikami szkolenia sekretami swojego warsztatu. „Czuję się w obowiązku dzielić tym ogromnym doświadczeniem, jakie przyszło mi zebrać – mówi Ewart. – Dziś mediom lokalnym z wielu względów trudno jest działać, począwszy od ograniczeń finansowych, po ograniczenia dotyczące swobody przekazu. Najbardziej bym sobie życzyła, by ludzie, z którymi mam okazję się spotkać w czasie tych kursów, wyszli z nich zainspirowani. Mój sukces często zależał od pracy i pomocy dziennikarzy lokalnych”. Z kolei Magdalena Rigamonti po pierwszym spotkaniu z dziennikarzami mediów lokalnych w ramach projektu „Media Forum. Rozwój Lokalny” podkreślała, że ich praca jest często trudniejsza niż ich kolegów w mediach ogólnopolskich, między innymi dlatego, że przedstawicieli władzy, którym mają patrzeć na ręce, spotykają codziennie na ulicy albo w kolejce po bułki.

Kolejne szkolenia w ramach projektu „Media Forum. Rozwój Lokalny” zaplanowane są na jesień. Równolegle powstaje baza materiałów edukacyjnych: filmów, wywiadów, wykładów i prezentacji, które udostępniane są uczestnikom i absolwentom kursów za pośrednictwem multimedialnej platformy.

Więcej o projekcie:

https://lokalnemedia.org.pl

https://pafw.pl/program/rozwoj-spolecznosci-lokalnych/pro-publico-bono/